Skip to main content

Yurt dışına çıkışınızı gerçekleştirebilmek için aldığınız pasaportlar 6 ay ile 10 yıl arasında geçerlilik sağlayan süreye sahiptir. Bu süre içerisinde dilediğiniz gibi vizeli ya da vizesiz ülkelere seyahat etmenizi sağlayan pasaportunuzun süresi dolduğunda pasaport yenileme işlemlerini gerçekleştirerek seyahatlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Pasaport Yenileme İşlemleri Nasıl Olur?

Pasaportunuzun bitişine 6 aydan az bir süre kaldıysa, yurt dışına çıkış izinlerinizde ufak tefek sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden süre olarak 6 ayın altına gelmiş pasaportunuz varsa yenileme işlemleri için randevu almanız işlerinizi kolaylaştırabilir.

Pasaport yenileme işlemi aslında oldukça kolay bir işlemdir. Yapmanız gereken ilk şey bulunduğunuz yerdeki Emniyet Müdürlüğünden pasaport yenileme için randevu almak. https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden randevu talebinizi oluşturabilirsiniz. Randevu almak istediğiniz Emniyet Müdürlüğü ve randevu saat seçimi tamamen sizin isteğinize kalmış bir seçenek, dilediğiniz yer ve tarihte belirleyebilirsiniz.

Pasaport Yenileme İşlemleri için Gerekli Belgeler

Pasaport yenileme randevunuza giderken yanınızda bazı belgeleri bulundurmanız gerekiyor. Pasaport yenileme işlemleri için gerekli belgeler şu şekilde;

  • Eski pasaportunuz ya da pasaportlarınız
  • Üzerinde TC kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanınız
  • Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Harç ve defter bedellerinin “tahsil edilmiştir” kaşeli dekontları. ( Ödemeyi kaç yıllık pasaport istediğinizi belirttikten sonra yapmanız gerekir. Pasaport süresi uzadıkça ödeme miktarı da artar. Ödemelerinizi dilediğiniz bankadan yapabilirsiniz. )

Tüm belgelerinizi hazırladıktan ve harç bedellerinizi ödedikten sonra almış olduğunuz randevu tarihinde Emniyet müdürlüğüne en az 10 dakika önceden gitmeniz pasaport yenileme işleminizin son aşaması. Başvurunuzu tamamladıktan sonra en geç 7 iş günü içerisinde pasaportunuz vermiş olduğunuz adresinize PTT yolu ile teslim edilecektir.