Skip to main content

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz o tatile gideceğiniz gün geldi çattı. Kalacağınız yer, bavulunuz, uçak biletiniz her şey hazır. Ancak uçak saati yaklaştıkça gerilimi hissetmeye başladıysanız ve bu sizin ilk uçak yolculuğunuz olacaksa rahat bir uçak yolculuğu için dikkat edilmesi gerekenler listemizi incelemeniz gerekebilir.

Uçak Yolculuğuna Çıkmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nemlendirici Alın

Uçak yolculuklarında yükseklikten dolayı nem oranı çok düşük seviyelere yaklaşabilir. Bu da özellikle burun ve dudaklarda bir takım küçük çatlama problemlerine yol açar. Düşük neme sahip bu havanın kötü etkilerinden uzaklaşmak için yanınızda nemlendirici bir krem taşıyarak dudak ve burnunuzu sık sık kremleyebilirsiniz.

İçecek Tercihi

Uçuş esnasında kabin içerisinde yolcular için yeterli oksijen miktarı sağlanır. Ancak kabin hava basıncı deniz seviyesine göre düşük olduğu için kanın oksijene doyması düşerek, dokulara daha az oksijen (hipoksi) gidebilir. Sağlıklı, herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişilerde bu etki dengelenir ancak eğer alkollü içecek kullanımı gerçekleştiyse kişi sağlıklı da olsa beyindeki oksijen azlığı daha da artar. Aynı şekilde gazlı içecekler de hassas bir mideye sahip olanlar için yolculukta bir takım mide ve bağırsak sorunları yaşatır. Uçuş öncesi ve uçuş esnasında mümkün olduğunca asitli ve alkollü içeceklerden uzak durmalı, bol bol su içilmelidir.

Akışına Bırakın

Yolculuklar her zaman plana göre sürmez. Türlü aksaklıklar, sorunlar ya da gecikmeler yaşanabilir. Yaşanabilecek problemler karşısında kendinizi önceden hazırlamalı ve moralinizi yüksek tutmalısınız. Strese girdiğiniz her an uçuşunuzu da olumsuz etkiler ve kendinizi kötü hissetmenize neden olur.

Kontrol Listesi Hazırlayın

Uçak yolculuğunuz öncesinde küçük bir not defteri edinerek kontrol listesi hazırlayın. Bu listeye unutmamanız ve yanınıza almanız gereken her şeyi teker teker yazın. Uçuş esnasında, uçuş sonrasında kullanacağınız her eşyayı not defterinizde önem sırasına göre listeleyin. Bu sayede hiçbir eşyanızı unutmadan yolculuğunuzu rahatlık içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kulak Tıkacı Kullanın

Uçak ile seyahat sırasında ne zaman ne ile karşılacağınız belli olmaz. Kimi zaman yan koltuğunuza bebekli bir aile oturabilir kimi zaman da uçak uğultusundan uykusuz kalabilirsiniz. Yaşanabilecek tüm olumsuzluklar göz önünde bulundurularak kulak tıkacı kullanmak hem daha rahat uyumanıza hem de yolculuğu sessiz ve stressiz geçirmenize yardımcı olur.