Skip to main content

Panik atak bir çok insanın günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bozukluk çeşididir. Çarpıntı, terleme, nefes alamama, baş dönmesi, ölüm korkusu gibi belirtiler gösteren panik atak rahatsızlığı yaşayan kişiler özellikle uçak yolculuklarında oldukça zor anlar yaşayabilir. Uçak türbülansa girdiğinde, yükseldikçe ya da uçaktan gelen seslerden dolayı panik atak tetiklenebilir ve yolcu uçak yolculuğu boyunca zor anlar yaşayabilir. Genellikle on veya on beş dakika arası süren ataklar kimi zaman daha uzun da sürebilir.

Sadece panik atak hastası kişinin korkması değil, yanındaki kişinin de korku yaşaması ya da uçak fobisi olması ya da hastanın daha önce travmatik bir yolculuk deneyimi yaşaması da uçakta panik atak durumunu tetikleyebilir. Peki panik atak hastaları uçak yolculuklarında ne yapmalı? Atak yaşamayı engellemek ya da etkilerini minimuma indirebilmek mümkün mü?

Uçak Seyahati Yapacak Panik Atak Hastalarına Öneriler
  • Panik atak esnasında alınabilecek sakinleştirici ilaçların olduğu bir el çantasını ulaşılabilecek bir yerde taşımalısınız. İlaçlarınızın üzerine isimlerini ve hangi durumlarda kullanılabileceğini not düşmek atak sırasında çevrenizdekilere yardımcı olabilir. Bir arkadaşınız ile birlikte seyahat ediyorsanız onu bu konuda bilgilendirerek destek alabilirsiniz. Ancak eğer yalnız seyahat ediyorsanız kabin görevlilerini bu konuda uyararak olası bir atak sırasında ilaçlarınıza ulaşmalarını isteyebilirsiniz.
  • Uçağa binmeden önce dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeli, alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Aynı şekilde iyice dinlenmiş ve uykunuzu almış olmak da uçak yolculuğunu daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.
  • Uçağa binmeden önce ve uçuş sırasında gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersizler kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olarak daha sakin ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlayabilir.
  • Kafanızı oyalayacak şeyler bulabilirsiniz. Beyin aynı anda iki şeyi düşünemez, aklınızı korku ve endişenizden uzak tutarak başka bir şeye odaklayabilirsiniz.
  • Eğer yan koltuğunuzda da aşırı telaşlı birisi oturuyorsa kabin görevlilerinden farklı bir yere geçmeyi talep edebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz kişi ne kadar rahat ve sakinse siz de o derecede sakin kalırsınız.
  • Gerginliğinizi azaltmak için yüzünüze ve bilek bölgelerinize soğuk su ve kolonya uygulayabilirsiniz.