Skip to main content

Yolculuk için kıyafet seçimi mi olurmuş demeyin. Yolculuklar uzun ya da kısa sürsün, kendinizi iyi ve rahat hissetmezseniz oldukça rahatsızlık verebilir. Özellikle uçak yolculuklarında yolculuğa çıkmadan önce yedikleriniz ve içtikleriniz, yolculuk esnasında giydiğiniz kıyafetler sizin daha kaliteli ve konforlu bir yolculuk geçirmenize yardımcı olur. Peki uçak yolculuğu yapacak olanlar nasıl giyinmeli? Hangi kıyafetler giyilmeli ya da hangileri giyilmemeli? Birlikte inceleyelim.

Uçak Yolcuğunda Nasıl Giyinmeli?

Ayakkabı Seçimi
Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ayakkabı seçimi. Yüksek topuklu ayakkabılar şık görünmenizi sağlasa da yolculuk esnasında ayaklarınızı epey yorabilir. Ayrıca bu tip ayakkabılar ile güvenlik kontrolü esnasında çıkarması zor olduğundan size yorucu dakikalar yaşatabilir. Her ihtimale karşı uçak yolcuğuna çıkarken rahat, kolay çıkarılabilir, bağcıksız ve düz taban ayakkabılar tercih etmek yerinde olacaktır.
Metal Aksesuarlar
Günümüzde başta yurt dışı uçuşları olmak üzere hemen her uçuş çok ciddi güvenlik kontrolleri ile gerçekleşiyor. Üzerinizde bulunan metal aksesuarlar güvenlik kontrollerinde sorun çıkaracağı için yolculuğa çıkmadan önce küpe, kolye, broş vb. gibi üzerinizde bulunan tüm metal aksesuarları güvenlik torbalarına koyarak hazırlanmanız kontrollerden rahatça geçmenize yardımcı olacaktır.
Kalın Üstler
Gideceğiniz şehrin ya da ülkenin iklim koşullarına uygun giyinmek isteyebilirsiniz ancak kalın kıyafetler giyinmek yerine kat kat giyinerek yolculuk esnasında sıcakladığınızda üstünüzdekileri kolayca çıkarabilir ve yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Özellikle uzun bir yolculuk yapıyorsanız kabin içerisinde uçağın ısısı belli bir seviyede tutulduğu için rahat ve çıkarılabilir kıyafetler tercih etmek faydanıza olacaktır.
Parfüm Kullanımı
Uçak yolculuklarında en dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de parfüm kullanımı. Seyahat sırasında kullandığınız ağır ya da çok fazla sıkılmış kokular yanınızda oturan yolcuları rahatsız edebilir. Uçak kabinin havası sınırlı olduğu için uçağa binmeden önce ya da uçağa bindiğinizde parfüm sıkmak yerine temiz ve yıkanmış, rahat kıyafetler tercih etmeli, mutlaka bir şey kullanmak istiyorsanız hafif roll-on ya da deodorant kullanmalı, el kremi ya da kolonya yerine hafif kokulu mendiller tercih etmelisiniz.
Dar Kesimler
Uçak yolculuğunuzda tercih edeceğiniz dar kesim kıyafetler, deri alt ve üstler yolculuk esnasında size rahatsızlık yaratabilir. Terlemeyi arttırarak kan dolaşımını azaltan bu tip kıyafetleri özellikle uzun yolculuklarda tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Aksi durumda vücudunuz daha fazla terleyecek ve yolculuk çekilmez bir hale gelecektir. Seyahatlerinizde rahat, bol ve terletmeyen kumaşlardan kıyafetler seçmek daha keyifli ve konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar.