Skip to main content

Yeşil pasaport ile benzer özellikler taşıyan gri pasaport 5682 sayılı pasaport kanunun gereğince tatil amaçlı değil devlete hizmet için yurt dışına gidenlere verilen bir pasaport türüdür. Hizmet pasaportu, hizmet damgalı pasaport gibi isimlerle de bilinen gri pasaport devlet hizmeti için görevli olan kişiye sadece görev süresini kapsayacak süre için verilir. Tıpkı yeşil pasaport gibi birçok ülkeye vizesiz girebilme imkanı sunan gri pasaport ile yurt dışına çıkmak isteyen kişiler Türk vatandaşlarına vize istemeyen ülkelere ( burada vize istemeyen ülkeler 2018 yazısına link verilebilir. ) giriş yapabilecekleri gibi gri pasaporta vize istemeyen ülkelere de vizesiz serbest geçiş yapabilir.

Peki gri pasaport almak için hangi yollar izlenmelidir? Gri pasaport nasıl alınır?

Gri Pasaport Nasıl Alınır?

Gri pasaportu şahsi iş ya da tatiller için almak mümkün olmadığı gibi herkesin alabilmesi de mümkün değildir. Gri pasaportu yeşil ya da siyah pasaportu bulunmayan, resmi kurumlar tarafından görevlendirilen ve görevini yurt dışında yapmak zorunda olan kişiler alabilir.

Gri pasaportu çıkarabilmek için, öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Pasaport Randevu Sistemi web sitesi ya da Alo 199 randevu hattı üzerinden randevu alınarak bulunulan şehrin il nüfus müdürlüklerine başvuru yapmak gereklidir. Başvuruda kimlik bilgileri, hangi pasaport türüne başvuru yapılacağı, hangi nüfus müdürlüğünün tercih edileceği gibi sorular yanıtlandıktan sonra ekrana gelen uygun gün ve saatler arasından seçim yapılır. Gri pasaport başvurusu için talep edilen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Hizmet Pasaportu talep formu
  • Nüfus Cüzdanı aslı
  • Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
  • 2 adet biometrik fotoğraf
  • Defter bedeli dekontu
  • Varsa öğrenimine devam eden çocuklar için öğrenci belgesi
  • Varsa engelli olan çocuklar için sağlık raporu

Gri pasaport alabilmek için harç değil sadece defter bedeli ödenir. 2018 yılı güncel pasaport defter bedeli 108 TL’dir. Bu bedel aşağıda yer alan anlaşmalı bankalardan herhangi birine ödenebilir. Anlaşmalı bankalar ;

Akbank Denizbank Kuveyt Türk Katılım Bankası Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Aktifbank BurganBank Odeabank Türkiye Finans Katılım Bankası
Albaraka Türk Katılım Bankası FibaBanka Şekerbank Türkiye Halk Bankası
Alternatif Bank Finansbank T.C. Ziraat Bankası Türkiye İş Bankası
Anadolubank Garanti Bankası ICBC Turkey Bank A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası
Arap Türk Bankası HSBC Bank TurkishBank Yapı ve Kredi Bankası
Citibank ING Bank Turkland Bank Ziraat Katılım Bankası

Gerekli ödeme yapılarak makbuz ve dekont belgeler arasına eklendikten sonra randevu günü ve saatinde nüfus müdürlüğüne gidilerek evraklar, varsa eski pasaport teslim edilir, parmak izi verilir, pasaportun teslim edileceği adres ve iletişim bilgileri verilir ve işlem sona erdirilir.

Gri pasaport başvurularında 15 günden önce yapılan başvurular kabul edilmediği için görevlendirilen tarihten en fazla 2 hafta önce pasaport başvurusunda bulunmak gereklidir. Başvuru sonrası pasaport ortalama 2-3 iş günü içerisinde belirtilen adrese gönderilerek pasaport sahibine ulaştırılır.