Skip to main content

Özellikle son yıllarda yaşanan terör olaylarından sonra havayolu şirketleri de alarma geçerek güvenlik önlemlerini artırma yolunu izledi. Uluslararası uçuş kurallarının uygulanması konusunda ekstra titiz davranan şirketler ”yasaklı kelimeler” konusunda da oldukça hassas. Peki yanlışlıkla ağzınızdan çıktığı taktirde uçaktan indirilmenize ve hatta gözaltına alınmanıza yol açabilecek kelimeler hangileri?

Uçak ve Havaalanlarında Kullanılması Yasak Kelimeler

Amerikan Havacılık Otoritesi FAA ‘nın hazırladığı son listeye göre uçakta ve havaalanlarında aşağıda yer alan kelimeleri kullanmanız kesinlikle yasak:

  • Terörist (terrorist), bomba (bomb), füze (missile), silah (gun), 9/11 (11 Eylül saldırılarını hatırlatması nedeniyle) patlamak (explode), patlama (explosion), cinayet (killing), intihar (suicide), kimyasal (chemicals)

Bu kelimeleri kullanan yolcular ; uçaktan indirilebilir, olay uçuş esnasında gerçekleştiyse uçağın arka kısmına alınabilir, eğer yolcu zorluk çıkarırsa kelepçelenebilir ve varış noktasında güvenlik birimlerine terör şüphesi işlemi ile teslim edilebilir.

Örneğin geçtiğimiz günlerde Frankfurt Havalimanı’nda, New York uçağına binecek bir ABD vatandaşının el bagajında sıvı tespiti yapıldı. Yolcu 100 ml’nin üzerindeki ambalaja sahip sıvı şişeyi güvenlik görevlilerine teslim etmek istemeyince tartışma başladı. Ardından profesör olan yolcu tartışmada araya giren bir polise ‘Kahrolası Nazi’ dediği gerekçesi ile gözaltına alındı. Buna sebep olan durum ise Almanya kanunlarına göre bir kişiyi Nazi olarak itham etmek yasal bir suç.

Durum yurt içi uçuşlarda da bu kadar katı bir uygulamaya sahip olmasa da benzer şekilde. Türkiye kalkışlı uçuşlarda eğer yolcu aşırı alkollüyse, uçuş esnasında sigara içtiyse ya da “bomba” sözcüğünü kullandıysa uçaktan indirilebilir. Uçakta ve havalimanında kullanılan kelimeler yolcuyu şüpheli gösterdiği gibi, eğer yolcunun hal ve hareketleri de tehditvari bir durum sergiliyorsa uçuş personeli gerekli gördüğü tedbirleri alabilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda uçak yolculuklarında kullanılan kelimelere dikkat etmek oldukça önemli. Özellikle son yıllarda alınan güvenlik önlemlerinin giderek sıklaşması, uçakta kabin memurlarının, havalimanında güvenlik görevlilerinin hatta yan koltukta oturan yolcunun bile diğer yolcuları daha fazla gözlemlemesine yol açtığı için kazara kullandığınız bir kelime sizi bir anda terör şüphelisine çevirerek yolculuğunuzu olumsuz bir şekilde etkileyebilir.