Skip to main content

Uçak yolculuğu eğer önlem alınmazsa kimi sağlık durumlarında yolcuda olumsuz etkiler yaratabilir. Özellikle uzun mesafeli uçuşlar öncesi yolcular daha rahat bir yolculuk yapabilmek ve yolculuktan minimum etkilenmek için bazı faktörlere dikkat ederek daha sağlıklı ve problemsiz bir yolculuk geçirebilirler.

Hava Yolculuğunun Yapılmaması Gereken Durumlar
  • Hamileliğin son 4 haftası içindeki anne adayları
  • Ciddi ve bulaşıcı bir hastalığı bulunanlar
  • 7 gününü doldurmamış olan bebekler
  • Kanama, travma durumları
  • Son zamanlarında myokardial enfarktüs ve kriz geçirmiş hastalar
  • Orak hücre anemisi bulunanlar
  • Ciddi kronik solunum hastalığı bulunanlar
Sağlık Sorunu Olanlar Uçmadan Önce Ne Yapmalı?

1 . Kalp Hastaları

Kalp hastalarının uçmadan önce doktorlarından onay almaları gerekir. Eğer doktor seyahat için net bir onay veremiyorsa ve uçuş esnasında yolcuya ilave oksijen desteği gibi özel destekler gerekiyorsa, yolcu uçuş öncesi seyahat acentası ile görüşerek uçuş sonlanana dek ilave tıbbı donanım ve oksijen desteğine ihtiyacı olduğunu iletebilir. Eğer firma bu tip bir desteği karşılayamıyorsa o şirket ile yolculuk yapmak hastanın sağlığı için doğru olmayacaktır.

2 . Koah Hastaları

KOAH hastası yolcular genelde sorunsuz bir şekilde yolculuk yapabilir ancak tüm yolculuklarında kendileri için gerekli olan ilaçları el bagajlarında bulundurmalıdırlar. Eğer ekstra oksijen ihtiyacı bulunuyorsa havayolu şirketi ile görüşülerek destek talep edilmelidir.

3 . Diyabet Hastaları

Diyabeti kontrol altında olan yolcuların yolculuk öncesi doktorlarından da aldıkları onay ile seyahat etmesinde bir sakınca yoktur. Bu tip yolcuların yolculuk sırasında şeker düşmesini (hipoglisemi) tedavi etmek için gerekli olan glukoz tabletlerini yanlarında bulundurmaları olası durumlar için önlem olacaktır.

4 . Lens Kullanan Yolcular

Eğer yolcu kontakt lens takıyorsa suni göz yaşı kullanarak yolculuk boyu rahat edebilir. Ayrıca yolcu uçuş sırasında yanında 100 ml’yi geçmeyen kontakt lens solüsyonu bulundurarak lenslerinin nemli kalmasını sağlayabilir.

5 . Uyku Apnesi

Uyku apnesi bulunan yolcular, uçuş öncesi havayolu firmasına CPAP makinelerini uçak kabinine almak istediklerini ileterek rahatsızlıkları hakkında önlem alabilirler. Ayrıca gerekiyorsa doktordan bu cihazı kullanmak zorunda olup olmadıklarına dair bir belge alarak yolculuklarını garantileyebilirler.

Kimi zaman havayolu firmaları sağlık sorunu bulunan hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede olamayabilir. Bu yüzden yolculuğu riske atmamak ve konforlu bir seyahat geçirmek için Mira Havacılık ‘ın sunduğu özel uçak ve özel jet hizmetlerinden faydalanarak dilediğiniz sağlık desteğini rahatça temin edebilirsiniz.