Skip to main content

Uçak ile seyahat yapan herkes, en az bir kere bile olsa uçak korkusu yaşamıştır. Ortalama her dört kişiden birinin uçmaktan korktuğu düşünülürse bu azımsanacak bir konu olmamakla birlikte, uçak yolculuklarını da işkenceye çeviren bir duruma dönüştürebilir. Kimi insanlar için uçakla yolculuk çok eğlenceli bir aktiviteyken kimileri için de tam tersine bir fobi, çok büyük bir korku seansına dönüşür.

Uçmak insan doğasına aykırı bir durumdur. Bu yüzden de çoğu insan uçak korkusu yaşar. Ayrıca bu duruma türbülans korkusu da eklenir ve korku daha da büyüyebilir. Ancak tüm yolculukları kabusa çeviren bu uçak korkusunu küçük ipuçlarını uygulayarak yenmek mümkün.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

  • Öncelikle fobilerin yalancı korkular olduğu ile yüzleşmek şart. Bu korkular zamanınızdan, hayatınızdan, yaşadığınız o ”an”dan çalarak keyfinizi kaçırır, gereksiz endişe ve korku yaratır. Uçak korkusunun da bu gereksiz korkulardan biri olduğunu kendinize anlatın ve bu korku karşısında dik durmayı deneyin.
  • Uçak yolculuğunun ne kadar güvenli bir yöntem olduğunu kendinize bir kez daha hatırlatın. Uçak kaza oranlarının çok düşük olduğu günümüzde gelişen teknoloji ile diğer ulaşım türlerine oranla uçak ile seyahatin son derece güvenli ve akıllı bir yol olduğunu kendinize söyleyin.
  • Metal olarak kendinizi yolculuğa hazırladıktan sonra fiziksel önlemler de alabilirsiniz. Uçuş öncesi kendinizi rahatlatmak, vücudunuzu biraz gevşetip endişelerinizden uzaklaşmak için bir bitki çayı içebilir, çok az miktarda alkollü içki tüketebilirsiniz.
  • Yanınıza yolculuk boyunca kafanızı oyalayacak bir şeyler alın. Örneğin yarım bıraktığınız kitabınız, çok sevdiğiniz bir dergi buna örnek olabilir.
  • Koltuk seçiminizi ön sıra veya çıkış kapısında olan koltuklardan yapın. Koridor koltukları da alan genişliği sağlar ve endişe duygusunu azaltır. Bu yüzden koridor koltuklarından da satın alabilirsiniz.
  • Uçakta daha önceki ulaşım araçlarında duymadığınız sesler duyabilirsiniz. Bu garip seslerin aslında çok normal olduğunu unutmayın. Uçuş öncesi uçağın kalkış aşamaları, uçuş aşamaları ile ilgili bir kaç araştırma yapıp yolculuğa hazırlıklı başlarsanız uçuş sırasında yaşanan durumlara karşı da hazırlıklı olabilir ve korku seviyenizi düşürebilirsiniz.