Skip to main content

Kimileri için bir yerlere yetişmek gerçekten güçtür. Eğer dakik bir insan değilseniz ve günlük hayat koşturmacanız epey yoğunsa muhtemelen bir çok yere de geç kalıyorsunuz demektir. Buna uçak yolculukları da dahil. Alarma uyanamayıp, zamanlamayı yanlış yapıp sık sık uçak kaçıranlardansanız, bu yazı tam da sizin için yazıldı.

Uçağı Kaçırmamak için Yapılması Gerekenler

Zamanında Havalimanına Ulaşın

Uçağınızı kaçırmadan, gideceğiniz yere zamanında ulaşmak istiyorsanız bu maddeyi ciddiye almalısınız. Trafik, hava şartları, ulaşım güçlükleri, havalimanı içerisinde harcayacağınız zaman her şeyi göz önünde bulundurarak evden ayrılmalı ve mutlaka havalimanına en az 2 saat öncesinden gitmelisiniz. Aksi halde hem biletiniz yanacak, hem gereksiz zarar edeceksiniz hem de gideceğiniz yere geç kalacaksınız. Tüm bu durumu göz önünde bulundurarak evden çıkış saatinizi ayarladığınızda olası engeller için hem zaman sıkıntınız bulunmaz, hem de rahat rahat havalimanına ulaşarak uçağınızı kaçırmamış olursunuz.

Online check-in ‘den Yararlanın

Online check-in yapmak her zaman size zaman kazandırır. Artık tüm hava yolları, uçuştan 24 saat önce online check-in yapmanıza izin veriyor. Sunulan bu fırsat uçağınıza yetişme aşamasında size zaman kazandıracak harika bir yöntem. Online check-in yaparak sadece uçağa yetişme aşamasında zaman kazanmak ile kalmayacak ayrıca istediğiniz koltuğu seçme fırsatı da yakalayabileceksiniz. İster bagajınız olsun ister olmasın, uçağı kaçırmamak için mutlaka uçuş öncesinde online check-in yapın.

Belgelerinizi Hazırlayın

Uçak kaçıranların kaçırma sebeplerinden biri de pasaportu unutmak. Uçağa yetişme telaşı içerisinde bir de belgeleriniz hazır değilse gerektiğinden fazla zaman kaybedebilirsiniz ya da uçağınızı tamamen kaçırabilirsiniz. Bu kadar küçük bir sebepten uçağınızı kaçırmamak için mutlaka bir gece önceden pasaportunuzu ve kimliğinizi çantanızın ulaşılabilir bir yerine koyun.

Pasaport Sürenizi Kontrol Edin

Yolculuğunuz yurtdışınaysa mutlaka yola çıkmadan önce pasaportunuzun süresinin dolup dolmadığını kontrol edin. Bir çok insan sırf bu kontrolü yapmadığı için görevliler tarafından havalimanından geri çevriliyor. Bir çok ülke pasaport geçerlilik süresi için, 6 aydan fazla olması ya da en az karşılıklı iki boş sayfa bulunması gibi şartlar istiyor. Yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin şartlarını araştırıp gerekirse pasaportunuzu yenileyerek uçağınızı garantiye alın.