Skip to main content

İlk kez yurt dışına çıkmanın heyecanı ve telaşı arasında ne yapacağınızı bilemiyorsanız öncesinde bir kaç küçük ön hazırlık yaparak kendinizi yolculuğunuz için hazırlayabilirsiniz. Bazı ön hazırlıklar her ne kadar çok basit şeylermiş gibi görünse de, hayat kurtarıcı olabilir. Tüm bu hazırlıkları tamamlayarak yolculuğa çıktığınızda ne yapmalıydım diye düşünmeden sadece seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Program Hazırlayın

Her ne kadar spontane geziler daha eğlenceli olsa da eğer ilk kez yurt dışına çıkıyorsanız bir program dahilinde seyahat etmek daha mantıklı olabilir. Gideceğiniz yer ile ilgili öncesinde küçük bir araştırma işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kalacağınız yer, bulunduğunuz bölgedeki toplu taşımalar ve gezmeyi planladığınız yerler hakkında küçük notların yer aldığı bir not defteri hazırlamak seyahatinizi hem daha rahat hem de daha programlı bir şekilde geçirmenize yardımcı olur.

Hattınızı Yurt Dışı Aramalarına Açtırın

Bir çok kişinin düşünmediği ve sonrasında sıkıntı yaşadığı konulardan biri hattı açtırmak. Yurt dışına gittiğinizde hattınız siz açtırana dek yurt dışı aramalarına kapalı olur. Eğer sevdikleriniz ile rahatça haberleşebilmek, aranmak ve arama yapabilmek istiyorsanız yurt dışına çıkmadan önce hattınızı yurt dışı kullanımına açtırın.

Priz Uyumunu Araştırın

Dünyanın pek çok ülkesi farklı voltajlı elektirik sistemleri ve piriz girişleri kullanıyor. Avrupa ülkelerinin çoğunluğu bizimle aynı priz girişini kullansa da yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz yerin priz girişini öğrenerek ona uygun bir adaptör/ dönüştürücü satın almak seyahatinizde hayatınızı kurtaracaktır.

Hava Durumunu Takip Edin

Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yerin hava durumunu önceden takip ederseniz gittikten sonra olası sıkıntılar yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Yazlık kıyafetler ile gittiğiniz bir yerde bir anda yağan yağmur ile sırılsıklam olmamak ya da tam tersi hava soğuk olur diye yanınızda fazladan kalın eşyalar taşımamak için, yanınıza gideceğiniz yerin hava durumuna uygun kıyafetler alabilirsiniz.

Para Yedekleyin

Yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin para birimini kontrol ederek yanınızda o para biriminden para bulundurun. Tatiliniz sırasında ise eğer döviz bozduracaksanız daha uygun olmaları açısından döviz büroları yerine ATM’leri tercih edin. Ayrıca olası ihtimaller için yanınızda mutlaka bir miktar Türk Lirası yedeklemeyi unutmayın.