Skip to main content

Uçak yolculukları artık hayatımızın önemli bir parçası. Teknolojinin gelişmesi, uygun fiyat avantajları, uçuşların daha konforlu ve hızlı oluşu insanların hava yolu taşımacılığına öncelik vermesinde büyük etken. Ancak diğer tüm taşımacılıklarda olduğu gibi uçak yolculuklarında da yolcuları endişelendiren bazı durumlar mevcut. Bunlardan biri türbülans.

Türkçede hava boşluğu olarak geçen türbülans, beklenmedik şekilde ve beklenmedik yönlerden gelen rüzgar hareketlerinin neden olduğu hava akımlarıdır. Sıcaklık ya da yükseklik değişimi gibi farklı nedenlerden kaynaklanan bu durum bir çok yolcunun korkulu anlar yaşamasına sebep olabilir.

Türbülans Sırasında Neler Yaşanır?

Türbülans önlemle ya da teknoloji ile önüne geçilecek bir durum olmadığı gibi, uçağın anı yükseklik kayıpları yaşamasına ya da şiddetli sarsıntılar geçirmesine neden olabilir. Aynı şekilde ani kısa düşüşler ya da ani yukarı fırlama durumları da yaşanabilir. Türbülans sırasında uçaktan bir takım seslerin gelmesi de normaldir. Bu uçağın yeterli esneklikte olduğunu gösterir.

Çoğu zaman uçuş sırasında yaşanabilecek türbülans rotaları hakkında pilotlara bilgi verilir. Verilen bilgi sonucu pilotlar uçuş öncesi ya da uçuş sırasında yolculara türbülans hakkında uyarı yaparlar. Bu uyarıyı aldıktan sonra olası yaralanma ihtimaline karşın uçuş boyunca emniyet kemerinizi çıkarmamaya özen göstermelisiniz.

Türbülans Tehlikeli midir?

Türbülans yolcuların korkmasını gerektirecek bir durum değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte uçak sektöründe türbülanstan dolayı düşen bir uçak yoktur. Uçaklar taşıyabilecekleri maksimum yüke göre tasarlanırlar ve tasarlanırken türbülans dahil olmak üzere bir çok hava muhalefeti konusu göz önüne alınır. Ciddi bir teknik bir arıza yaşanmadığı sürece uçakların türbülanstan etkilenerek düşmesi söz konusu değildir.

Türbülanstan Korkanlar Ne Yapmalı?

Özellikle ilk kez uçak tecrübesi geçirecek olanlar ya da uçak fobisi olanlar için türbülans oldukça endişe verici bir hal alabilir. Eğer türbülans hakkında korku yaşıyorsanız biletinizi alırken kanat üzerinden almamaya dikkat edebilirsiniz. Orta sıralarda uçmak türbülans etkilerini daha hafif hissetmenize yardımcı olacaktır. Aynı şekilde türbülanstan çok fazla etkilenmemek ve türbülans sırasında herhangi bir yaralanma ya da çarpma yaşamamak için uçuş boyunca emniyet kemerinizi çıkarmamanız önerilir. Türbülansın geçici bir durum olduğunu, uçak için herhangi bir tehlike yaratmadığını sık sık kendinize hatırlatarak uçuş sırasında sakin kalmaya çalışmak türbülans korkusunu hafifletecektir.