Skip to main content

Uçak yolculuğu artık günümüzde en güvenilir ve en konforlu ulaşım yöntemi. Bir çok insan hem zamandan tasarruf etmek, hem uygun fiyat avantajlarından yararlanmak hem de daha kaliteli bir hizmet almak için uçak yolculuklarını tercih ediyor. Ancak uçak her ne kadar en güvenilir tercih olsa da bir çok insan uçağa bindiğinde korku ve endişe yaşıyor. Deneyimli yolcular için uçuş kurallarını uygulamak artık basit olsa da, özellikle ilk kez uçacak yolcular için uçak kalkarken bazı detaylara dikkat etmekte fayda var.

Uçak Kalkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Valizinizi Doğru Bir Şekilde Yerleştirin

Uçağa bindikten sonra el bagajlarınızı başınızın üstünde bulunan baş üstü dolaplara yerleştirmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken uçuş esnasında olası bir kaza yaşamamak için kapakların doğru bir şekilde kapandığından iyice emin olmalısınız.

Kemerinizi Doğru Bir Şekilde Bağlayın

Uçağın kalkmasına yakın kemerlerinizin bağlanması anons edilir. Kabin görevlilerinin size gösterdiği şekilde kemerinizi takın ve gerek olmadıkça uçuş boyunca kemerinizi çıkarmayın. Kemerleriniz dışında uçağın kalkış esnasında koltuğunuzu dik bir konuma getirmeli ve önünüzde bulunan tepsi eğer açık konumdaysa uçağınız kalkışını tamamlayana dek kapalı tutmalısınız.

Kulaklardaki Basınç İçin Önlem Alın

Uçağın kalkış anında havadaki basıncın değişmesi ile birlikte kulaklarda ağrı ya da tıkanmalar oluşabilir. Bu etkiyi önlemek için uçağınızın kalkışı sırasında bazı küçük önlemler alabilirsiniz. Sakız çiğnemek, sık sık yutkunmak, esnemek, yudum yudum su içmek, burnu parmaklar ile kapatarak hafifçe burundan nefes vermek bu yöntemlerden bir kaçı. Uçağınız kalkarken bu yöntemlerden bazılarını denemek basıncın olumsuz etkilerini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Telefonunuzu Kapatın

Uçak kalkarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de telefonunuzun kapalı olması. Telefonun açık olması uçağın düşmesine neden olmaz ancak uçağın elektronik düzenlerine ve uçak radyosuna zarar verebilir. Bu gibi bir duruma neden olmamak için uçağınız kalkışını tamamlayana dek telefonunuzu kapatmalısınız. Uçak kalkışını tamamladıktan sonra ise telefonunuzu uçak moduna alarak müzik dinleyebilir ya da oyun oynayabilirsiniz.