Skip to main content

Seyahat sezonunun açılması ile birlikte uçuş planları da hız kazandı. Günümüzde hava yolları en güvenilir ve en hızlı yolculuk sürecini yaşatıyor olsa da yolcuların yine de yolculuk esnasında dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusu. Özellikle yolculuk korkunuz varsa ya da uçak yolculuklarında sıkıntı yaşayanlardansanız kendinizi daha iyi hissetmek ve daha keyifli bir uçuş geçirmek için aşağıdaki bilgilere bir göz atmanızda fayda var.

Su Tüketimi
Su tüketimi yaşamımızın her alanında önemli olduğu gibi uçuş esnasında da oldukça önemli. Uçuşlar sırasında uçağın elektrik sisteminden kaynaklanan manyetik bir alan meydana gelir. Bu manyetik alanın etkilerini azaltmak için uçağa binmeden önce bol bol su içmeye özen göstermelisiniz. Uçuş esnasında özellikle kalkış ve inişler sırasında da küçük yudumlar ile su tüketmek orta kulak sistemine hava akışını sağlayarak daha rahat bir yolculuk süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kabin Basıncı
Uçuşa başladığınızda özellikle kalkış anlarında dış basınç ile kabin içi basınç farklılık gösterir. Bu durum da kulaklarda basınç hissettirir. Bu her ne kadar geçici bir durum olsa da yolcularda tedirginlik yaratabilir. Kısa bir süre sonra, uçak kalkışını tamamladığında bu basınç da sona erecektir. Eğer basıncın etkilerini azaltmak ve herhangi bir rahatsızlık ile karşılaşmak istemiyorsanız kalkış anında sakız çiğneyerek, sık sık yutkunarak ya da bir şeyler yiyerek orta kulak basıncının dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı
Eğer burun tıkanıklığı probleminiz varsa ve uçuş yapacaksanız, uçuş esnasında sağlıklı bir şekilde nefes alıp veremeyeceğiniz için tedirginlik haliniz daha da ağır bir duruma gelebilir. Başta uzun mesafeli uçuşlar olmak üzere uçak yolculuklarında kabin içerisinde yer alan oksijen miktarı havada bulunan oksijen miktarından daha az olabilir. Söz konusu durum sağlığı yerine olan kişilerde herhangi bir problem yaratmayacaktır, ancak burun tıkanıklığından şikayetçiyseniz ve üst solunum yolu rahatsızlığı, kalp ya da akciğer rahatsızlığınız da bulunuyorsa sağlıklı nefes alamadığınız koşullarda durumunuz uçuş sürecinde daha da ağırlaşabilir. Bu duruma olanak vermemek için uçuş öncesi burun tıkanıklığınızın tedavisi için uzman bir doktora görünmeniz ve tedavi sonrası yolculuğa çıkmanız daha sağlıklı olacaktır.