Skip to main content

Yaz mevsiminin sonlarına yaklaşırken, kış turizminin yavaş yavaş yaklaşmaya başlaması ile birlikte kayak planları da kafalarda yer almaya başladı. Eğer kış tatili sevenlerdenseniz, şöminenin kenarında oturup kahvemi yudumlayayım, yağan karın altında keyifli anlar geçireyim diyor ama kış aylarında nereye gidilir, hangi kayak merkezi sizin için daha uygun bilmiyorsanız, Türkiye ‘nin en iyi kayak merkezlerini sizler için derledik. Mira Havacılığın sunduğu özel helikopter kiralama hizmeti sayesinde kayak merkezlerine ulaşım bir keyif haline geliyor.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

1. Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi

Kış tatili denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Erzurum – Palandöken, şehir merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olmakla birlikte neredeyse 6 ay boyunca kar ile kaplı olduğundan en uzun kış tatili yaşanacak yerlerden biri. Saatte 4500 kişilik kapasiteli 8 mekanik tesisi bulunan Palandöken, Türkiye ‘nin en yüksek zirvesine sahip.

2. Bursa – Uludağ Kayak Merkezi

Sömestr tatillerinin vazgeçilmezi Bursa – Uludağ, merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Türkiye ‘nin ilk ve en büyük kayak merkezi olarak bilinen Uludağ ‘da kış ayları boyunca snowboard, kar motosikleti gibi kış sporları ve partiler düzenlenirken, bahar aylarında ise trekking, kampçılık gibi çeşitli aktiviteler yapılabiliyor.

3. Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye ‘nin en iyi kayak merkezlerinden bir diğeri de Kayseri – Erciyes. 3 bin 916 metre yüksekliği bulunan Erciyes, il merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes, kar uçurtması sporu ile dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Her yıl Uluslararası Snowkite Festivali düzenlenen Erciyes uygun fiyatları ve karda sucuk ekmek keyfi ile bir çok tatilcinin odak merkezi.

4. Bolu – Kartalkaya Kayak Merkezi

Köroğlu Dağları ‘na kurulu Kartalkaya, 2375 metre yükseklikte saatlik 5000 kişilik kapasitesi ve 4 kilometrelik pistleri ile tatilcilerin kayak tatili için seçtiği yerlerden bir diğeri. Avrupa standartlarında hazırlanmış özel bir snowboard pistine sahip olan Kartalkaya sezonunun uzun olması, kaliteli kar alternatifi ve İstanbul, Ankara gibi önemli illere yakınlığı ile güçlü kayak merkezlerinden.

5. Kocaeli – Kartepe Kayak Merkezi

Özellikle İstanbula yakınlığı ile hafta sonu İstanbul’un kalabalığından kaçmak isteyenler için harika bir tercih olan Kartepe, en yeni merkezlerden birisi. Saatlik 4700 kişi kapasiteli 12 kayak pisti bulunan Kartepe tek bir skipass ile tüm pistlerde kayabilme imkanı sağlıyor. Her bütçeye uygun tesisleri ve Sapanca Gölü ’ne yakınlığı ile Kartepe ziyaretçilerine keyifli bir tatil olanağı sunuyor.