Skip to main content

Eğer ilk kez uçağa binecekseniz kendinizi biraz gergin ve güvensiz hissediyor olabilirsiniz. Uçağa ilk kez binen hemen herkes gibi gayet normal olan bu duygu durumu genelde uçakla ilgili bilgi eksikliklerinden kaynaklanır ve ilk uçuştan sonra sona erer. Uçağa binmeden önce kafanızdaki soru işaretlerini giderip, uçağa binme süreci ile ilgili bilgi sahibi olursanız üzerinizdeki gerginliği de kolayca atabilirsiniz.

İlk Kez Uçağa Bineceklere Tavsiyeler

Öncelikle bilmeniz gereken şey uçakların en güvenli ulaşım araçları olduğu. Günümüzde sektörün ve teknolojinin gelişimi ile birlikte uçuş sayısı ve uçakla yolculuk yapan kişi sayısında büyük bir artış yaşanırken kaza oranları da aynı büyük hızla düşüş göstermiş durumda. Bu yüzden uçağa ilk kez biniyorsanız havada yolculuk yapmanın güvenli olmadığı düşüncesini kafanızdan atmalısınız.

Evden çıkmadan önce bagajınızı, uçak biletinizi, kimlik, pasaport gibi belgelerinizi kontrol etmek de yapmanız gerekenlerden bir diğeri. İlk uçak yolculuğunun telaşı ile eğer kontrollü ilerlemezseniz bazı belgeleriniz eksik olabilir ve bu durum uçağınızı kaçırmanıza sebep olabilir.

Uçağa ilk kez bineceklerin dikkat etmesi gerekenlerden bir diğeri de ise havaalanına geliş saatiniz. Eğer ilk kez uçacaksanız check-in işlemleri için yurt içi uçuşlarda en az 1, yurt dışı uçuşlarda en az 2 saat önceden havaalanında olmalısınız. Bu sayede tüm işlemlerinizi vaktinde tamamlayarak strese girmeden uçağınızı rahatça bekleyebilirsiniz. Check-in işlemini havaalanında firma gişelerinden yapabileceğiniz gibi, dilerseniz uçuşa 24 saat kala internet üzerinden ya da eğer bagajınız yoksa seyyar check-in makinelerinden yapabilirsiniz.

Eğer uçağa ilk kez biniyorsanız uçuş yapacağınız firmanın bagaj kurallarını da önceden kontrol etmeniz gerekir. El bagajı ve büyük bagaj ölçüleri firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Bagajınız 8 kilodan fazlaysa bagajınızı kabine alamazsınız, bu yüzden onu kargo bölümüne teslim etmek zorundasınız. Kabin içine 8 kilodan az el çantalarınızı alabilirsiniz. Bunun dışında uçak yolculuklarında bagajınıza hangi eşya, araç ve gereçleri alıp alamayacağınızı bagajınızı hazırlamadan önce incelerseniz bagaj kontrolü esnasında sorun yaşamamış olursunuz.

Check-in ve bagaj işlemlerinizi tamamladıktan sonra uçağınızın hangi kapıdan yolcu alacağını biletiniz üzerinden kontrol ederek oraya gitmeniz ve güvenlik kontrolünden geçerek uçağınıza giriş yapmanız gerekir. Uçağınız iniş yaptıktan sonra ise eğer kargo kısmına bagaj verdiyseniz bant sistemlerinin bulunduğu alandan bagajınızı alarak havaalanından çıkış yapabilirsiniz.