Skip to main content

Check-in kavramının ne demek olduğu bilmeniz için en az bir kez uçak yolculuğu yapmanız yeterli. Uçak seyahat işlemlerinden biri olan check-in birçok yolcu tarafından neden yapıldığı bilinmeden sadece rutin bir işlem olarak değerlendirilir. Ancak check-in işlemi hem firmalar hem yolcular için oldukça önemli bir işlemdir.

Check-in Neden Yapılır?

Check-in işlemi ile yolcuların uçaktaki koltuk numaraları belirlenir. Bunun dışında bagajın teslim edilme işlemi de check-in ile gerçekleştirilir. Uçuş firmaları açısından bakıldığında ise check-in işlemi, yolculuk yapacak kişilerin uçuşlarını kesinleştirmesi ve bilet ücretlerini garantilemiş olması olarak değerlendirilir. Çünkü check-in yapıldıktan sonra bilet ücreti müşteriye teslim edilmez. Check-in işlemi online yapıldığında ise sadece bagaj teslimi yapılır. Bu da uçuş öncesi her iki taraf açısından da karışıklıkları ortadan kaldırarak kolay ve rahat bir operasyon süreci sağlar.

Havayolu Şirketleri Neden Hala Check-in Yaptırtıyor?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte son 15 yıl içerisinde artık cep telefonlarında bulunan uygulamalar ile check-in işlemini kolay ve pratik bir şekilde yapabilmek mümkün. Bu gelişim de akıllara bu sürecin lüzumsuz olup olmadığını, hala neden yapıldığını getiriyor. Ancak temel anlamını yitirmiş olsa bile günümüzde hala check-in işleminin yapılmasının bazı sebepleri var.

  • Check-in işlemi sırasında ( buna online check-in de dahil) birçok havayolu şirketi, uçağa alınıp alınmaması gereken maddeleri yolculara gösterip onaylatabiliyor.
  • Codeshare adı verilen bir anlaşma da hala check-in yapılmasının sebeplerinden biri. Bu anlaşmaya göre havayolu şirketleri kendi yolcuları ile birlikte biletlerini farklı havayollarından satın alan yolcuları da taşıyorlar. Yani gün içinde yüzlerce yolcu satın alınan tek bir bilet ile, birden fazla havayolu ile yolculuk edebiliyor. Dünya genelinde imzalanmış bir anlaşma olan codeshare ‘ın bu uygulaması yüzünden bir firma tek başına karar vererek check-in işlemini kaldıramıyor. Check-in işleminin kaldırılması için anlaşmaya dahil olan tüm firmaların harekete geçmesi gerekiyor.
  • Havayolu şirketlerinin hala check-in yaptırmasının sebeplerinden bir diğeri de firmaların yolcularına daha fazla ürün ve hizmet satmak (upsell) istemesi. Economy Class’tan Business Class’a upgrade, diz mesafesinin daha geniş olduğu koltuk sırasına bilet değişimi, internet bağlantısı gibi farklı ilave gelir sağlayan maddeler check-in sürecinde kullanılarak firmaların ek gelir elde etmesine olanak sağlıyor.