Skip to main content

Bir çok yolcunun korkulu rüyası olan acil iniş; farklı sebeplerden kaynaklanan, uçağın bulunduğu en uygun noktaya iniş yapmasını gerektiren acil bir iniş durumudur. En yakın havaalanına ya da en uygun ortama iniş yapmayı gerektiren acil iniş durumu kimi zaman planlı olduğu gibi kimi zaman tamamen plansız da gerçekleşebilir.

Acil İniş Hangi Durumlarda Yapılır?

Acil iniş bir çok farklı sebepten dolayı yapılabilir, bunlardan ilki teknik sebepler. Yolcular ve personel için en korkutucu sebeplerden biri olan teknik problemler, kimi zaman küçük problemlerden kaynaklandığı gibi kimi zaman ciddi boyutlardaki problemlerden kaynaklanabilir. Motorlarda, iniş takımlarında ya da uçağın hidrolik sisteminde meydana gelen arızalar uçağın acil iniş yapmasına sebep olacak örnek sebeplerdir. Bu arızalar uçuş sırasında gerçekleşmiş olabileceği gibi uçuş öncesi fark edilmemiş de olabilir. Uçuş esnasında arızalar fark edildiği an pilot bulunduğu alana en yakın havaalanına zorunlu ve acil bir iniş yapmaya çalışır. Eğer yakınında herhangi bir havaalanı bulunmuyorsa uygun bir ortam belirlenir ve uçak bu noktaya iniş yapmaya çalışır. Bu noktada en büyük ve önemli iş pilota düşer. Pilot arızayı ne kadar erken fark eder ve iniş yerini ne kadar hızlı bularak kontrol ederse, yolcuların yaralanma ve ölüm riskini de ortadan kaldırmış olur.

Kimi zaman uçaklar uygun bir kara ortamı bulamadıklarında suyun ya da denizin üzerine zorunlu iniş yapmak zorunda da kalabilir. Hasarın kaynağına göre uçak suya iniş yaptıktan sonra batabilir ya da saatler boyunca su üzerinde yüzerek kalabilir. Bunu tamamen uçağın iniş acil sebebi belirler. Bu gibi bir durum yaşandığında yolcuların kabin ekibinin talimatlarını dinlemesi gerekir.

Plansız gerçekleşen bu inişlerin dışında, bir de planlı olarak gerçekleştirilen ihtiyatlı iniş durumu söz konusudur. Genelde acil durumlardan kaynaklanan ihtiyatlı iniş, planlı olarak gerçekleştirilir. Tıbbi bir yardım ya da güvenlik gibi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi uçakta meydana gelen bir sorundan dolayı da gerçekleşebilir. Kimi zaman olumsuz hava koşulları, yakıt azlığı da acil iniş yapmaya sebep olabilir.