Bagaj Kaybolduğunda Yolcu Hakları Nelerdir?

Harika bir tatil sonrası uçak yolculuğunuzu tamamladınız ve bagajlarınızı almaya doğru gidiyorsunuz. Ancak bir bakıyorsunuz ki bagajlarınız ortada yok. Böyle bir durum ile daha önce hiç karşılaşmadıysanız şaşkınlık ile birlikte bagajlarınıza ulaşamadığınız için telaş ve korku da yaşamanız olağan. Ancak ” bagaj kaybolduğunda ne yapılır? ” sorusunun cevabını öğrenirseniz olası bir durum söz konusu olduğunda bilinçli bir şekilde hareket ederek bagajlarınıza ulaşmanın yolunu bulabilirsiniz.

Bagaj Kaybolduğunda Yolcu Hakları Nelerdir? 2

Uçakta Bagajım Kayboldu Ne Yapmalıyım? 

Öncelikle henüz yolculuğa çıkmadan bavulunuzun üzerine isim, soy isim ve adresinizin bulunduğu bir not kağıdı yazarak bavulunuzun not bölümüne ekleyin. Bu hem yolcu haklarını yerine getirmenizi hem de bavulunuzun karışma ihtimalinde size kolayca dönüş yapabilmelerini sağlar.

Check-in yapıldığı esnada size görevliler tarafından verilen bagaj etiketini mutlaka saklayın ve kaybetmeyin. Bu etiket üzerinde bulunan kod ve numaralar bagajınıza ait olduğu için, bulunma aşamasında size yardımcı olacaktır. Ayrıca bagajınızın bulunmaması durumunda bu bagaj etiketi sayesinde gerekli tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca uçuş kartınız da bavulunuz kaybolduğunda size yardımcı olacak belgelerden biridir, bu yüzden uçuş kartınızı da güvende tutun.

Bagaj Kaybolduğunda Yolcu Hakları Nelerdir? 3Bavulunuzun kaybolduğunu fark ettiğiniz an ilk önce diğer konveyörleri kontrol ederek karışıp karışmadığını kontrol edin. Eğer bagajınızı burada da bulamazsanız bulunduğunuz yerdeki havayolu ofisinine uğrayarak görevlilere durumu anlatın. Durum ile ilgili rapor ( Bu gibi kayıp bagaj durumlarında PIR adı verilen bir rapor tutulur )  tutulmasını isteyerek biletinizi, bagaj etiketinizi ve kimliğinizi iletin. Eğer bagajınızda gümrük vergisi kapsamına giren bir eşya varsa bunu bildirin. Bagajlar bulunduklarında içleri kontrol edilir, eğer gümrük vergisine giren bir ürün bulunursa ve bunu bildirmediyseniz cezalı duruma düşebilirsiniz.

PIR raporu tutulduktan sonra bagajınızın bulunması ile müracaat ettiğiniz  ofis ilgilenir. Bu süre ilk 5 gündür. Genelde bagajlar bu süre içerisinde bulunur. Ancak eğer bagaj 45 günlük bir süre içerisinde hala bulunamadıysa araştırmayı bagaj aksaklıkları takip merkezi müdürlüğü devralır. Bu müdürlüğün 45 gün içerisinde bagajınızı bularak belirttiğiniz adrese ücretsiz olarak teslim etme zorunluluğu vardır. Eğer bu süre içerisinde de bagajınız hala bulunamazsa görevliler sizi arayarak zararınızı tazmin etme yoluna gitmelidirler. Tazminat işlemleri için seçmiş olduğunuz havayolu firması sizi gerekli sigorta birimine yönlendirecektir. 

Bagaj Kaybolduğunda Yolcu Hakları Nelerdir? 4