Skip to main content

Mira Havacılık ile Ankara’dan yaklaşık 2 buçuk saatlik konforlu bir uçuş sonrasında Roma Ciampino Havaalanına indik!

Avrupa’nın, aynı zamanda dünyanın en görkemli şehirlerinden olan Roma, nam-ı diğer La Dolce Vita, Ortaçağ, Barok ve Rönesans döneminin izlerini taşıyan tarihi yapıları, şık meydanları, en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzeleri ve enfes mutfağı ile en güzel başkentlerden biri. Kolezyum, St. Peter’s Bazilikası ve Sistine Şapeli ile Vatikan, Aşk Çeşmesi, Navona ve Spagna Meydanı ve diğer çok sayıda gezilecek görülecek yerleri ve müzeleriyle Roma’da zaman geçirmek adeta tarihe yolculuk demek.

Roma’da ilk durağımız Colosseo Meydanında bulunan ünlü anıt yapı Kolezyum. Burası açık hava tiyatrosu ve gladyatörlerin savaştırıldığı bir alan olarak kullanılmıştır. Spartaküs dizisini izleyenler burada nasıl dövüşlerin yapıldığını gözlerinde canlandırabilirler. Dünyanın 7 harikasından biri olan Kolezyum’a girişte her daim sıra olduğundan gitmeden önce biletinizi internetten almanızda fayda olabilir.

Görülmesi gereken başlıca yerlerden bir diğeri ise Vatikan. Yüzölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti ve Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’ın içinde görmeye değer birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi korunmuş binası olan tapınak Pantheon, Roma’nın popüler mekanlarından Fontana Di Trevi (Aşk Çeşmesi), Navona Meydanı, Kolezyum yakınında bulunan Arco Di Costantino, Forum (Antik Roma), Paletino Tepesi (Antik Roma) ve İspanyol Merdivenleri Roma’da ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerden. Bunun haricinde dar ve taş sokakları, renkli evleri ve birbirinden şirin minik kafeleriyle Trastevere bölgesinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Roma size İtalyan mutfağından bekleyeceğiniz her şeyi sunuyor. Pizza, makarna, peynir, zeytinyağı ve sebze ağırlıklı mutfağıyla mekanlar leziz menüler bulunduruyor. Kahve ve dondurmayı da unutmamalı!…