Skip to main content

Eğer çocuk sahibiyseniz ve çocuk ile uçak yolculuğu yapacaksanız önceden tedirginlik yaşamanız gayet doğal. Neredeyse her anne baba çocukları ile uçuş öncesi sizinle aynı duyguları yaşıyor. Çocuklar uçakta sorun yaratır mı, çok gürültü yapıp etrafı rahatsız ederler mi, kendisi huzursuz olur mu gibi sorular aklınızdan geçiyor olabilir ancak eğer uçuşunuzu doğru ve iyi bir şekilde organize ederseniz hiçbir sorun yaşamadan, keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Çocuklar ile Uçuş İçin Önerileri

Uyku Saatlerini Ayarlayın

Uçuşları çocuklarınızın uyku saatlerine getirmek güzel bir başlangıç olabilir. Bilet saatinizi eğer mümkünse uyku saatlerine denk getirmek ve uçuş öncesi uykuya kesinlikle izin vermemek yolculuk sırasında çocuklarınızın uyumasına yardımcı olabilir. Bu sayede hem çocuklarınız hem de siz rahat bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Çocuğunuzun uykuya dalmasını kolaylaştırmak ve onu sanki evindeymiş gibi hissettirmek için pijamalarını yanınıza alıp giydirebilir, en sevdiği oyuncağını yanında taşıyabilirsiniz.

El Çantanızı Doğru Hazırlayın

Çocuğunuzun uçuş esnasındaki ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılayabilirseniz yaşayacağınız sorunlar da azalacaktır. Örneğin kabin içi ısısı genelde düşük olur, çocuğun üşümesine engel olmak için yanınıza hırka ya da küçük bir battaniye alabilirsiniz. Sıkıldığında oynayabilmesi için kitap ve oyun, acıktığında anında besleyebilmeniz için bir kaç küçük ara öğün bulundurabilirsiniz.

Basınç Etkilerini Azaltın

Uçağın kalkış ve iniş sırasında yaşanacak olan basınç etkilerini tabii ki çocuğunuz da hissedecek. Çocuğunuzun bundan etkilenip ağlamasını ve huzursuzlaşmasını engellemek için yanınızda sakız veya minik atıştırmalıklar bulundurun. Uçağın kalkış ve iniş aşamalarında çocuğun bir şeyler yiyip yutkunmasını sağlamak uçak basınç etkilerini de azaltacaktır.

Yolculuğa Onları da Dahil Edin

Çocuklar kendileri ile ilgilenilmediğinde sıkılıp huzursuzlaşabilirler. Buna bir de uçak yolculuğu eklenince iş biraz daha abartılabilir. Ona birlikte uçmanın çok keyifli bir deneyim olacağını anlatın. Bunu birkaç saatlik bir yolculuk olarak değil bir aktivite olarak görmesini sağlayın. Birlikte uçağın penceresinden manzarayı izleyin, bulutlar ile eğlenin. Yolculuk sırasında ona hem uçuş aşamaları hem de gideceğiniz yer ile ilgili küçük küçük bilgiler verin.