Skip to main content

Sağlık hayatımızın en önemli konusu. İhtiyaç duymasak dahi kendimizi olası hastalık ve kaza durumları için hazırlamamız ise yapmamız gerekenlerden. Son yıllarda giderek artan ambulans helikopter kullanımı da bu ihtiyacımıza birebir cevap veren hizmetlerin başında geliyor.

Bir toplantı için şehir dışındasınız veya tatil için yurt dışında şehirden uzak bir yerde vakit geçiriyorsunuz. Şanssız bir güne denk geldiniz ve başınıza beklenmedik bir kaza geldi. Yakınlarınızın kime ulaşacaklarına, nereyi arayacaklarına dair bir bilgi ve fikirleri yok. İşte ambulans helikopterin devreye girdiği yer tam da burası!

Ambulans helikopter her bölgeye ulaşım sağlıyor

Beklenmedik bir anda yaşanan kaza sonrasında veya farklı bir bölgeye sevki yapılacak hastalar için kritik önemde olan ambulans helikopter, çoğu zaman hızı ile hayat kurtaran bir hizmet sunuyor. Her türlü teknik ve tıbbî donanıma sahip olan ambulans helikopterler, hasta veya kazazedenin en yakın hastaneye ulaşmasını sağlarken, bu süreci en iyi şekilde geçirmesini de sağlamış oluyor.

Ambulans helikopter, manevra kabiliyeti sayesinde ulaşılması zor yerlerdeki hasta veya kazazedeyi kurtarabiliyor. Özellikle dağcılık, tırmanış ve adrenalin sporları yapan kişiler ile uçak kazalarında yaralanan kişilere ulaşmada kritik önemde olan ambulans helikopter, ayrıca şehir içi hastane nakillerinde trafikten kurtulmak isteyen herkese hizmet veriyor.

Organ naklinde önemli bir eleman

Ambulans helikopterin çok bilinmeyen bir özelliği, organ nakilleri için kullanımıdır. Bu özel hizmet şehirler arası organ taşıma konusunda oldukça öncelikli bir görev üstleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın ambulans helikopterinin yanı sıra, özel ambulans helikopterleri de bunu sağlayabiliyor.

Aradığınız organ için size hastane veya kurumdan haber geldiği an devreye giren ve son hız organın nakli için iki adres arasında seyreden ambulans helikopter, insan hayatı için önem arzediyor. Ameliyatın gerçekleşeceği hastane, şehir veya bölgeye organın nakil edilmesi için son hız çalışan ambulans helikopter, uzman pilotları sayesinde pratik bir yolculuk yapıyor. Yine tıbbî donanımı eksiksiz olan bu ambulans helikopterler, hem akut ihtiyaçlar, hem de acil durumlar için ideal kullanımı sağlıyor.