Bebek Yolcular için Uçuş Kuralları

Uçak seyahatleri artık en çok tercih edilen ulaşım türlerinden biri haline geldi. Hem güvenilir oluşu, hem hızlı oluşu ile zamandan tasarruf ettirmesi, hem erken bilet alımlarda fiyat avantajı sağlaması uçak yolculuklarını daha cazip hale getiriyor. Bu yüzden aileler de dahil olmak üzere bir çok insan daha konforlu bir yolculuk yapmak için uçak yolculuklarını tercih ediyor. Ancak tüm yolculuk türlerinde olduğu gibi uçak yolculuklarının da bazı prosedürleri bulunuyor. Buna bebek ve çocuk yolcular da dahil. Bebek yolcular için yolculuk prosedürleri nelerdir, bebek yolcular için uçuş kuralları neler önceden araştırıp bilerek yolculuğa çıktığınızda sorunsuz ve rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

Bebek Yolcular için Uçuş Kuralları

  • 0 – 24 ay arası tüm yolcular ” bebek yolcu ” kapsamına girer. Eğer bebeğiniz yeni doğduysa 48 saatten öncesinden doktor raporu olsa bile uçuş izni verilmez, bebeklerin doğumdan itibaren uçak yolculuğuna çıkabilmesi için en az 7 günlük olması gerekir. 7 günü doldurmuş bebeklerin de seyahat edebilmesi için herhangi bir seyahat engeli olmadığına dair doktor raporu alınmalıdır.
  • Bir yetişkin sadece bir bebeğe refakat edebilir. İkinci bir bebek için ikinci refakatçi gereklidir.
  • Ebeveynler dışında bir refakatçi olacaksa mutlaka 18 yaşını geçmiş olmalıdır.
  • Uçağın içerisinde bulunan tüm kabinlere  bebek yolcu kabulü yapılır.
  • Eğer bebek henüz 2 yaşını doldurmadıysa  tercih edilen havayolu tarafından belirlenen ücret ile yolculuk yapacaktır. Seyahat öncesi bebeğin kimliği ile birlikte bebek uçak bileti yazdırmanız gerekir. 2 yaşından küçük bebeklerin koltuk hakkı bulunmaz. Kimlik tespitinde bebeğinizin yaşı tespit edilir,  eğer 2 yaşından büyükse  uçuş kuralları gereğince koltukta seyahat etmesi gerekir.
  • 2 yaşın altında kucakta seyahat eden bebekler için yetişkin bilet ücretinin %50 si oranında indirim uygulanır. Ancak 2 -14 yaş dahil olmak üzere tüm çocuklar 18  yaş veya üzeri bir yetişkin ile yolculuk yapmak zorundadırlar.
  • Bebeğinizin altını değiştireceğinizde ya da mamasının ısıtılmasını istediğinizde kabin görevlilerine söylemeniz durumunda görevliler size yardımcı olacaklardır. Tüm havayolu firmaları bebek bakım hizmetlerini karşılayacak donanıma sahiptirler. Eğer dış hatlarda uçuş yapacaksanız 24 saat önceden haber vererek havayolunun sağladığı bebek maması hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

 Bir cevap yazın