Bebek İçin Pasaport Alınır Mı?

Beklenen gün geldi ve bebeğiniz ile birlikte çıkacağınız tatil kapınıza kadar dayandı. Ancak bebek için almanız gereken pasaport işlemleri sizi korkutuyorsa bu korkunuzun biraz yersiz olduğunu söylemek isteriz. Evet pasaport ve vize işlemleri bir bebek için bile olsa meşakatlidir ve uğraş gerektirir ama eğer tüm süreçleri madde madde inceler ve doğru bir şekilde yerine getirirseniz kısa sürede bebek için vize ve pasaport alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeğe Pasaport Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle pasaport sürecini başlatabilmek için bebeğinizin ismi ve TC kimlik numarası ile internet üzerinden başvuru formu doldurup randevu almanız gerekiyor. ( Online pasaport randevunuzu https://epasaport.egm.gov.tr/basvuru/ sitesi üzerinden almalısınız. ) Sizin için en uygun ya da en yakın tarihi ve emniyeti seçmeniz başvurunun tamamlanması için yeterli. Pasaport işlemi için ilgili kuruma randevu almadan da gidebilmeniz mümkün yalnız randevu sırası var mı yoğunluk nedir bilinmediğinden randevu almak garanti bir yol izletecektir.

Ardından bebeğinizin en az 2 adet biyometrik fotoğrafını çektirmelisiniz.  Burası biraz zor olabilir. Bebeğinizin başının düz durduğu, sağa sola kaymadığı, cepheden çekilmiş, kulakları karşıdan görünecek şekilde, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz bir fotoğrafa ihtiyacınız var.

Fotoğraf işlemini de tamamladıktan sonra pasaport ve defter harçlarının ödeme sırası geliyor. Bebeğiniz ilk kez pasaport sahibi olacağı için ekstradan defter harcı da ödenmesi gerekiyor. ( http://www.pasaport.pol.tr adresinden güncel defter ve harç tutarlarını öğrenebilirsiniz. ) Ödemelerinizi ise tüm banka veznelerinden ya da emniyet müdürlüğü içerisinde yer alan vergi dairesi veznesinden  yapabilirsiniz. Harç parasını ödedikten sonra makbuzunu saklamayı unutmayın.

Bebek için pasaport başvurusunda bebeğin de bulunması gerekiyor. Eğer bebeğinizi yanınızda götüremeyecek durumdaysanız noterden muvafakat belgesi alarak randevunuza gitmelisiniz. Bu işlem tamamen güvenlik üzerine bir işlemdir. Aynı şekilde başvuru esnasında bebeğinizin nüfus cüzdanını da yanınızda götürmelisiniz.

Gelelim son adıma. Randevu saatinizden yarım saat öncesinde başvuru alanınızda bebeğiniz ile birlikte bulunmanız gerekiyor. Anne ve babanın müracaat sırasında şahsen bulunmaları önemli. Randevunuz tamamlandıktan sonra 3 ila 7 gün içerisinde pasaportunuz ilettiğiniz ilgili adrese kargolanıyor.

Mother with her baby boy in an aircraft


Bir cevap yazın